ABC - Aluminyum, Prinç ve Kromun kısaltması (Aluminum, Brass, Chrome) Bileziksiz bir çeşit nitrolu motoru tanımlar. Piston yuvaları krom kaplama prinçten yapılmıştır. Pistonlar ise aluminyumdan üretilmiştir. Bu tip motorlar çok düşük hata paylarıyla çalışırlar ve düzgün bir şekilde monte edilmesi gerekir. Krom yerine nikel kullanılırsa ABN olarak geçer.

 

AEROBATICS - Uçuş esnasında yapılan manevraları tamımlamada kullanılır.

 

AILERON - Orjinal olarak bir uçak terimidir. Helikopterde sağ ve sol cyclic hareketine denir.

 

AM - Amplitude Modulation. Sinyalin maksimum değerini değiştirerek bir yayın yapma çeşidi.

 

AMA - Academy of Model Aeronautics. (Model Havacılık Akademisi) Amerika Birleşik Devletleri’ nin ulusal modelcilik birimi. Yarışmalar düzenler, güvenlik standardlarını oluşturur ve devlet içinde RC modelciler için lobi oluşturur. Ayrıca RC pilotlar için sigorta sağlar.

 

ANGLE of ATTACK - (Hücum Açısı) Pallerle rüzgar yönü arasındaki açıdır. Pallerin dönüş yönüyle doğru orantılıdır. Pallerin kaldırma kuvveti hücum açısına bağlıdır. Açı ne kadar büyük olursa kaldırma kuvveti o kadar çok olur. Yanlız açı hava akışının bozulacağı noktaya gelirse paller dengesiz hareket eder. Bu olaya “stall” denir.

 

ARF - Almost Ready to Fly (Neredeyse Uçuşa Hazır). Bir helikopter kitinin tamamına yakının fabrikada kurulmuş olduğunu gösterir. Helikopteri uçuşa hazır hale getirmek için çok az bir zamana ihtiyaç olduğunu belirtir.

 

AUTOROTATION - Helikopter motoru uçuş esnasında arızlandığında ya da 3D uçuşlarının bir parçası olarak yapılan hava manevrasıdır. Ana rotora negatif açı verilir ve helikopter alçalırken kafa hızı artar. Yere yaklaşırken kafaya pozitif açı verilir, kafanın hızlı dönmesinden dolayı bu pozitif açı geçici kaldırma kuvveti sağlar ve helikopter güvenli bir şekilde yere iner.

 

ATV ya da EPA - Her servo kolunun gidebileceği en uç noktaların kumandadan yapılan ayarına denir.

 

BACKPLATE - (Arka kapak) Motor yuvasının arkasına monte edilem metal plaka. Bu kapak motoru izole ederek içten patlamanın gerçekleşmesini sağlar.

 

BALL LINK - Mafsallı bileşenler arasındaki hareketi sağlar. “bağlantı”, “ball”, ve çubuk bileşenlerinden oluşur.

 

RC Helikopter SözlüğüBALL LINK PLYERS - (Ball link pensesi) Ball linkleri takıp çıkartmak için yapılmış özel pense.

 

 

 

BACKLASH - İki dişli arasında bulunan boşluğa verilen isim. Backlash cok fazla olursa dişlilerin ömrü kısalır. Sıfır backlash ise dişlilerde ısınmaya sebep olur.

 

RC Helikopter SözlüğüBEC - Battery Eliminating Circuitry Elektrikli helikopterlerde ESC nin alıcı ve servolara elektrik iletmesini sağlar. Bazı pilotlar alıcı ve servolara daha fazla voltaj sağlamak icin ESC den ayrı olarak bir BEC kullanır. BEC pilden direk aldığı voltajı alıcı ve servoların ihtiyacına uygun olarak verir.

 

RC Helikopter SözlüğüBELL/HILLER - Ana kafadaki belirli mixing kollarına verilen isimdir. “Bell” swashplateden ana pallere gelen hareketlerle ilgilenir, “Hiller” ise flybardan ana pallere gelen hareketlerle ilgilenir. Bell/Hiller mixing kolu kullanarak direk komut ile flybar arasındaki oran ile oynanarak kafanın genel kontrol hissi değiştirilebilir.

 

RC Helikopter SözlüğüBLADE GRIPS - Ana kafada pallerin bağ- landığı parça.

 

 

 

 

 

 

 

 

BINDING - Fiziksel bir bağlantı ya da ek yerindeki yoğun bir çekiş gücüdür. Yeni 2.4 GHz teknolojisinde ise “binding” kumandayı bir alıcıya bağlama işlemidir.

 

BOOM STRIKE - (Ana pallerin kuyruk borusuna çarpması) İyi bir şey değildir. 3D hareketleri sırasında ana pallere çok yük biner. Bu yük sonucu ana pallerin bağlandığı diskin aşağıya doğruçok fazla esnemesiyle ana paller kuyruk bumuna çarpar. Sonuç genelde kırımdır ve boom, paller ve diğer parçaların kırılmasına yol açar. Boom Strike her pilotun başına gelebilir, ama genelde acemi pilotların bir hareketi yanlış yapmaları sonucu olur.

 

BUDDY BOX - İki aynı marka kumandanın bir kablo ile birbirine bağlanarak acemi pilotun eğitmeni kumandasındaki “trainer” düğmesine basarak kontrolü eline alabilir.

 

RC Helikopter SözlüğüCARBURETOR - ( Karbüratör). İçten yanmalı motorlarda pistonlara giden yakıt ve hava akımını kontrol eden parça.

 

CA GLUE - (Japon Yapıştırıcısı). Cyanoacrylate in kısaltılmışı. Diğer adı “Super Glue”. Plastik, ahşap, metal ve diğer malzemeleri birbirine yapıştırmak için kullanılan ve çok çabuk kuruyan kimyasal bir yapışkan..

 

CG - Center of Gravity (Ağırlık Merkezi) Bir helikopterin ağırlık merkezi. Eğer helikopter bir iple buradan asılmış olsa önden arkaya ve sağdan sola mükemmel bir şekilde dengede durur. İdeal olarak CG helikopterin ana şaftının üzerinde bir noktadır.

 

CHANNELS - (Kanal) Bu tanım iki şekilde kullanılabilir. Birincisi kumanda ile alıcının haberleştiği frekans, ikincisi ise Bir kumandanın ne kadar servoyu kontrol edebildiğini gösteren rakam.

 

CHARGER JACK - Nickel metal hydrate (Ni-Mh), nickel cadmium (Nicad), lityum polimer (Li-Po) ya da lityum iyon (Li-Ion) pilleri bir kumanda ya da şarj cihazı ile şarz etmek için bu cihazlara takılan bağlantı noktası.

 

RC Helikopter SözlüğüCHORD - Bir RC helikopter palindeki hücum kenarıyla firar kenarı arsındaki normal hava akımı yönünde ölçülen uzaklık.

 

 

 

 

 

CCPM - Cyclic Collective Pitch Mixing CCPM kumandadaki “mixing” i kullanarak swashplate e bağlı servoları swashplate i düzgün bir şekilde istene yöne doğru hareket ettirir. CCPM sistemlerinde iki ya da üç servo aynı anda hareket ederek swashplate in istenilen yöne gitmesini sağlar. Kumandadaki mixing sayesinde bu üç servo swashplate i ya bir yöne doğru eğer ya da yukarı aşağı oynatır. Bütün bu “mixing” ler CCPM uyumlu bir kumandada elektronik olarak yapılır.

 

CLUNK - Yakıt tankının içindeki yakıt borusuna takılan ve bir ağırlığı olan aparat. Bu aparat sayesinde helinin yönü ne olursa olsun motora her zaman yakıt gider.

 

CLUTCH - (Debriyaj) Helikopterlerde motor düşük devirde dönerken pallerin dönmemesi için santrifüjle çalışan debriyaj kullanılır. Motor devri arttıkça clutch balatası dışa doğru çıkar ve clutch bell’ i çalıştırır ve motor hareketini ana şafta aktarır.

 

RC Helikopter SözlüğüCRYSTAL - (Kristal) Kumandaya ya da alıcıya yerleştirilen ve frekans yelpazesindeki belirli bir kanaldan yayın yapmaya veya yayını almaya yarayan alet. Bu kristaller belirli bir biçimde kesilmiş ve bu kesime göre belirli bir kanalda çalışan gerçek kristalden yapılmıştır.

 

CYCLIC - Bir helikopterin swashplatein açısal hareketleriyle hareket etmesini tanımlayan terimdir. Cyclic helikopterin “roll” ve “pitch” hareketlerini kontrol eder. (İleri, geri ve yanlara hareket)

 

CYLINDER - (Silindir). İçten yanmalı motorlarda pistonun aşağı yukarı hareket ettiği yuva. Silindir hareket enerjisine çevrilen patlamanın oluştuğu bölümdür.

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting