KUMANDA İÇİN KAYMAZ TUTUCULAR

 

gripsKumandalarımızı kullandıkça onların üzerinde kendimize göre değişiklikler yapmamız ve daha kullanışlı hale getirmemiz kaçınılmaz oluyor. Bu ipucu ile kumandanızı kullanmak daha konforlu hale gelecektir. Kumandaların yüzeyleri genelde sert plastikten yapılmıştır ve sadece bir takım pütürlü yüzeyler ile elimizden kayması engellenmeye çalışılmıştır. Kumandanıza biraz yumuşak strafor eklemeye ne dersiniz? Yumuşak straforu inşaat malzemesi satan büyük mağazalar zincirlerinde bulabilirsiniz. Kumandanızın arkasındaki boşluklara ve yanlarına bu strafordan yapıştırın. Kısacası elinizin değdiği her yere bu straforu uygulayın.

EGZOSTUNUZU SABİTLEYİN

 

egzost

Büyük bir ihtimalle sizin ya da bir arkadaşınızın başına uçus esnasında egzostun gevşemesi durumu gelmiştir. Egzost vidalarına thread lock kullansak bile yüksek ısılarda thread lock maalesef çözülüyor ve vidalar kendilerini bırakıveriyorlar. Motor ile egzost arasındaki bağlantıyı en sıkı şekilde sağlamak için aşağıdaki prosedürü uygulayın. Öncelikle thread lock sürmeden egzost bağlantı vidalarını sıkabildiğiniz kadar sıkın. Bu şekilde yarım depo kadar uçun. Helikopteri indirdikten sonra vidaları hemen bir daha sıkıştırın. Muhtemelen vidalar yarım tur daha sıkılacaktır. Böylece egzostunuz uçuş boyunca yerinden kımıldamayacaktır. Başka bir ipucu da bakır renginde Permatex RTV yi egzost vidası somunlarına sürün. Bu bileşen somunları yerinde tutacaktır ve çıkarmak istediğinizde zorlamayacaklardır.

 
 

RENK KODLU ALYAN ANAHTARLAR

 

alyan

Elinizde numaraları el tutma yeri ile aynı renk basılmış alyan anahtarlarınız var mı? Her alyan için farklı bir renk sticker kullanarak onları birbirlerinden rahatça ayırabilirsiniz. Bir müddet sonra sadece renklerine bakarak istediğiniz numara alyanı seçmeye alışacaksınız.

SPREY BOYA FIS-FIS TEMİZLİĞİ

 

sprey

Kepinizin hiç sprey boya ile ilk katını attıktan sonra ikinci katını atmak istediğinizde sprey boya ucunun tıkandığına şahit oldunuz mu? Muhtemelen sprey boyanızın fıs-fıs ucu tıkanmıştır. Tıkanmayı engellemek için iki yolunuz var. Birincisi sprey boyayı ters çevirip havası çıkana kadar bir iki kez fısfıslayın. Daha kalıcı bir çözüm istiyorsanız sprey boyanın ucunu çıkartıp bir WD40 ile fısfıslayıp iyice temizleyin.

ŞİŞMİŞ Lİ-PO ÖLÇME ALETİ

 

gripsLi-Po pilinizi şarj ederken dijital kumpasınızı aşağıdaki resimdeki gibi pile yerleştirin. Kumpasınızın reset (sıfırlama) düğmesine basın. Kumpasın sabitlenmemiş olmasına dikkat edin. Ekranda 0.00 rakamını görünce sarja başlayın. Piliniz şişerse kumpas hareket edecek ve size pilinizin ne kadar şiştiğini gösterecektir. Pilinizin şişmesi pilinizde bir problem olduğunun ilk belirtilerinden biridir. Böylece zarar görmüş pilinizi çevreye zarar vermeden önce yakalamış olursunuz.

 

HELİKOPTERİNİZ İÇİN ISLAK MENDİL

 

mendil

Bilgisayarınızı temizlediğiniz ıslak mendilleri helikopterinizi temizlemek için kullanabilirsiniz. Özellikle gövdeden yakıtı temizlemek için. Bu mendiller ayrıca helikopterinizin genel temizliği için de rahatlıkla kullanılabilir. Kumandanızın ekranını da temizlemek için birebirdir. Bu mendilleri bilgisayar parçaları satan mağazalardan temin edebilirsiniz.

ENERJİNİN BİR BEDELİ VAR

 

nitros

Bildiğiniz üzere enerji içeceklerini içtikten sonra vücudumuz titremeye başlar. Kendinizi elleriniz titrerken helikopterinizi uçurduğunuzu düşünün. Biraz korku verici degil mi? Bu yüzden enerji içeceklerinizi uçuştan sonraya saklayın. Böylece olası bir kırımdan da kurtulmuş olursunuz. Eğer uçmak için enerjiye ihtiyacınız var ise bunu en güzel uzun bir gece uykusundan sonra elde edebilirsinız.

YEDEK PARÇA İŞGALİ

 

yedek parca

Bir çok pilot arkadaşımız atelyesinde bir sürü yedek parça bulundurur. Parçalar genelde naylon poşetler içinde gelir ve masaüstünde bir sürü yer kaplarlar. Size çalışacak alan kalmaz. Duvar panoları Koçtaş gibi yapı marketlerden kolaylıkla bulunabilirler. Bu panolar için ayrıca çengeller de satılmaktadır. Panoyu duvara monte edip çengelleri de taktıktan sonra yedek parçalarınızı yerleştirin ve çalışma alanını işgalinden kurtulun.

 

STARTER ŞAFTI KANOPİNİZİ ZEDELİYOR MU?

 

starter

Bu ipucu sayesinde çok para harcayıp yaptırdığınız kanopinizin starter şaftı tarafından taciz edilmesine bir son vermiş oluyorsunuz. Bazen helikopterimizi çalıştırdıktan sonra starter şaftı hala dönerken dışarı çıkardığımızda şaftın ucu kanopini kenarına sürter ve boyasında çatlamalar ve kopmalar oluşturur. Hatta bazen kanopiyi bile çatlatır. Bu kenarlara sıcakta daralan makaron yerleştip biraz ısı uygularsanız kenarlar şaftın çarpmalarına karşı koruma altına alınmış olur. Ayrıca bu makaron kanopinize ayrı bir güzellik te katıyor.

 HELİKOPTER İLK YARDIM ÇANTASI

 

canta

250 büyüklüğündeki helikopterler her geçen gün daha popüler hale geliyor ve bir çok pilot T-rex 250, Gaui 200, Blade MCX ten başka mikro helikopterleri filosuna dahil ediyor. Bu helikopterlerin parçaları da doğal olarak küçük oluyor ve genelde narin oldukları için çabuk kırılabiliyor. Ufak bir vida kutusu bu küçük parçaları koymak için yeterli oluyor. Bu kutuların içindeki bazı bölmeleri kaldırarak ekstra palleri ve kuyruk bumunu da sığdırabilirsiniz. Ayrıca kutuya bu tip helikopterler için kullanılan özel aletleri bile sığdırabilirsiniz. Böylece uçuş alanında acil durumlar için her türlü parçayı bulundurmuş olursunuz.

 
 

 HASSAS YAĞLAYICI

 

yaglayici

Helikopterlerimizi yağlarken yağ genelde diğer parçalara bulaşır ve temizlemesi baş belası olur. Hastahanelerde kullanılan plastik şırıngalar yağlama için çok akıllı bir alternatif olabilir. Tabi iğne ucu sivri olmamak kaydıyla. İğnenin ucunu biraz kesin. Daha sonra içine yağı çekin ve istenilen yere yağı damlatın. İşiniz bittiğinde iğnenin kapağını takın ve alet kutusuna atın. Böylece yanınzda her zaman hassas yağlama yapabilen bir aparatınız olur.

SIKILAŞTIRIN

 

alligator

Bazı yakıtlı helikopterlerde buji yeri içerilere gömülmüş durumdadır. Bu durumlarda kıskaçlı buji uzatması kullanmanız gerekmektedir. Bu zaten bilindik bir şey ama hiç bu kıskaçların yerlerinden çıktığına şahit oldunuz mu? Ben oldum ve bu ipucu siz bu dertten rahatlıkla kurtaracaktır. Kıskacın üzerine yakıt borusundan bir parça kesip monte edin ve bu şekilde kıskacı yerine yerleştirin. Yakıt hortumu kısakaca daha iyi tutunma sağlayacaktır ve kıskacın bir daha yerinden çıkmasını engelleyecektir.

 

© 2008-2011 www.rchelidergisi.com

Web Hosting by TotalChoice Hosting